فروش-توری-حصاری-و-فنس-باغی
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳

بهترین بازار برای سرمایه گذاری در سال 1403 چیست؟

بهترین-سرمایه-گذاری-سال-1403

چکیده مطلب:

بهترین بازار برای سرمایه گذاری در سال 1403 چیست؟ این سوالی است که علاوه بر افرادی که در بازارهای مالی فعالیت دارند برای مردم عادی نیز حائز اهمیت است.

بهترین بازار برای سرمایه گذاری در سال ۱۴۰۳ چیست؟

این سوالی است که علاوه بر افرادی که در بازارهای مالی فعالیت دارند برای مردم عادی نیز حائز اهمیت است. برای ما که در کشوری در حال زندگی هستیم که سالانه به طور میانگین نرخ تورم بالای ۴۰% درصد است  و سال به سال قدرت خرید مردم در حال کاهش است پاسخ این سوال اهمیت بیشتری پیدا میکند.

یکی از مهمترین دغدغه ها سرمایه گذاری در بازاری است که علاوه برآنکه رشد آن از نرخ تورم بالاتر بوده و بتواند قدرت خرید را حفظ نماید میزان سوددهی نیز حائز اهمیت است.

بیایید نگاهی به نمودار زیر بیاندازیم و بازدهی بازارهای سرمایه گذاری در ایران را در بازه زمانه ۱۰ ساله از سال ۱۳۹۱ تا ۱۴۰۰ را باهم ببینیم.

بازارهای-سرمایه-گذاری-در-ایران

مروری بر بازدهی بازارهای سرمایه گذاری در ایران

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می کنید بازارهای سرمایه گذاری در سال ۱۴۰۰ نتوانسته اند رضایت سرمایه گذاران را فراهم کنند و اغلب میزان بازدهی آنها پایینتر از نرخ تورم بوده است. در سالهای ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ بازار بورس بوده است. در سال ۱۳۹۷ سکه طلا بیشتری سوددهی را داشته و سپس دلار ، بازار مسکن و نهایتا بازار بورس بیشترین بازدهی را داشته اند.

در سال های ۹۳ تا ۹۶ به دلیل برداشته شدن تحریم ها اکثر بازارهای سرمایه گذاری سوددهی کمی داشته اند و نرخ تورم نیز بالا نبوده است لذا بازدهی بازارها اغلب ناچیز و نزدیک هم بوده است.

در سال ۹۲ بازار بورس و سپس بازار مسکن بیشترین بازدهی را داشته اند و در سال ۹۱ نیز دلار و سکه طلا سودهای مناسبی را نصیب سرمایه گذاران کردند.

اما با مرور سالیان اخیر کدام بازارها در سال ۱۴۰۳ می توانند بازدهی مناسبی را به سرمایه گذاران ارائه دهند.

بازار مسکن

بازار مسکن یکی از پرطرفدارترین بازارهای سرمایه گذاری در ایران است. این بازار همواره در طول زمان صعودی بوده و بیشتر برای سرمایه گذاری بلندمدت مناسب می باشد. از مزایای سرمایه گذاری در بازار مسکن ریسک پایین آن در قیاس با بازار بورس، طلا و دلار می باشد. همچنین این بازار در درازمدت بازدهی بسیار بالایی به نسبت نرخ تورم عاید سرمایه گذاران کرده است. بنابراین اگر دید شما سرمایه گذاری کم ریسک بلندمدتی است بهترین بازار سرمایه گذاری برای شما بازار مسکن است. بازار مسکن در سال ۱۴۰۳ با توجه به روند ادامه دار افزایش تقاضا و کاهش عرضه به دلیل تحریم ها و مشکلات سازندگان مسکن و بهای بالای ساخت به نظر می رسد صعودی بوده و بازار مناسبی برای سرمایه گذاری باشد. انتظار می رود تا زمانی که ناترازی بین تقاضا و عرضه در این بازار حاکم باشد وضعیت رشد قیمتها ادامه دار باشد.

بازار بورس

بازار بورس نیز در بلندمدت سودهای کلانی را به سرمایه گذاران خود ارائه کرده است. این بازار برخلاف بازار مسکن بسیار پرریسک است و برای ورود به آن حتما باید دانش کافی را داشته باشید تا از ضرر و زیانهای سنگین جلوگیری شود. بسیاری از سرمایه گذاران پولهای خود را نزد شرکتهای سبدگردان قانونی می سپارند تا این شرکت ها به صورت غیر مستقیم سرمایه گذاری افراد را برعهده بگیرند و کار خرید و فروش سهام را انجام دهند. از مزایای این بازار نقدپذیری آن است. شما در هر لحظه که اراده کنید می توانید سهام خود را فروخته و سرمایه خود را نقد کنید. علی رغم سوددهی مناسب بازار بورس در سالهای ۹۲ ، ۹۸ و ۹۹ اما این بازار در نیمه دوم سال ۱۳۹۹ و سال ۱۴۰۰ با ریزش سنگین مواجه شد و افرادی که به تازگی به این بازاز ورود کرده بودند با ضرر و زیانهای هنگفتی مواجه شده و عطای سرمایه گذاری در این بازار را به لقایش بخشیدند. بازار بورس وابستگی زیادی به نرخ دلار دارد و در صورت رشد نرخ دلار این بازار نیز صعودی بوده و بازدهی به مراتب بالاتر از نرخ دلار به سرمایه گذاران می دهد. مشکل بزرگ بازار بورس ایران دولتی بودن و دستوری بودن آن است و تصمیمات خلع الساعه و یک شبه به شدت به این بازار و اعتماد مردم آسیب زده و روی سودسازی شرکتها تاثیرگذار است. از سوی دیگر وقوع تنشهای سیاسی و سیاست خارجی ایران در قبال کشورهای منطقه و غرب نیز روی این بازار تاثیر میگذارد و با بالارفتن ریسکهای سیاسی بازار بورس به شدت نزولی می شود. همین موضوع و بی ثباتی در این بازار عاملی است که بسیاری از سرمایه گذاران سرمایه گذاری در بورس ایران را بسیار پرریسک و نامناسب جهت سرمایه گذاری می دانند. در سال ۱۴۰۳ با در پیش بودن انتخابات آمریکا و احتمال برنده شدن جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ احتمال رشد بازار بورس برای نیمه دوم سال محتمل به نظر می رسد.

 

بازار ارز

نرخ دلار در سال ۱۴۰۲ به نسبت سال ۱۴۰۱ در روزهای پایان سال رشد چندانی نداشته است اما در سال ۱۴۰۳ با پیش بینی کارشناسان با درنظرگرفتن نرخ تورم ۴۰ درصدی برای سال ۱۴۰۳ انتظار می رود نرخ دلار در پایان سال آینده محدوده ۷۵ هزارتومان باشد که با درنظرگرفتن نرخ ۵۵ هزارتومانی دلار در بازار آزد تهران در زمان نگارش این مقاله در اواخر بهمن ۱۴۰۲ انتظار می رود رشدی معادل نرخ تورم داشته باشد که شاید چندان جذاب به نظر نرسد. دولت با جذب نقدینگی مردم در بانکها با ارائه سود سپرده سالانه ۳۰ درصدی تلاش دارد از حضور مردم در بازارهای سوداگری جلوگیری کند. علی رغم تلاش دولت جهت ایجاد آرامش در بازار ارز و ثبات قیمتها نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می تواند در نرخ دلار تاثیرگذار باشد. بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند در صورتی که دونالد ترامپ بار دیگر بر مسند قدرت بنشیند با توجه به تجربیات گذشته و رخ دادن مشکلات تامین ارز ممکن است دلار باردیگر نرخ های عجیب و غریب دیده و حتی سقف های جدیدی را ثبت نماید. در صورتی که تنشهای سیاسی کاهش یابد انتظار نمی رود در نیمه اول سال شاهد افزایش شدید قیمت دلار باشیم.

 

بازار طلا و سکه

بازار طلا و سکه رابطه مستقیم با نرخ ارز دارد. با توجه به برنامه های جدید دولت جهت اخذ مالیات از خریداران انتظار نمی رود در صورت ثبات نرخ دلار این بازار برای سرمایه گذاری جذاب باشد. تریگر این بازار نرخ دلار است و چشم انداز آن برای سال ۱۴۰۳ مبهم است.

 

بازار خودرو

بازار خودرو که چند سالی است به بازارهای سرمایه گذاری اضافه شده است نیز در سال جاری به واسطه افزایش بهای تولید ، کاهش عرضه ، افزایش نرخ تورم و نوسانات نرخ ارز با رشد فاحش مواجه شد و سود مناسبی را نصیب سرمایه گذاران کرد. این بازار نیز به شدت به تصمیمات دولتی وابستگی دارد. با توجه به انکه چشم اندازی برای آزادسازی واردات خودرو پیش بینی نمی شود انتظار می رود در سال ۱۴۰۳ نیز شاهد ادامه روند افزایش نرخ خودروهای داخلی باشیم. برای خودروهای خارجی نیز در صورت افزایش نرخ ارز در نیمه دوم سال ۱۴۰۳ می توان انتظار رشد بالای قیمتها را داشت.

 

نتیجه گیری

سرمایه گذاری در هر یک از بازارها به شخصیت شما و میزان ریسک پذیری و هدف شما از سرمایه گذاری و همچنین مدت زمان سرمایه گذاری شما بستگی دارد. برای سرمایه گذاری بلند مدتی بهترین بازار و کم ریسکترین بازار، بازار مسکن است. اگر به دنبال کمی هیجان هستید و دید سرمایه گذاری بلندمدتی دارید بازار بورس برای شما مناسب است. اگر به دنبال سرمایه گذاری کوتاه مدتی هستید بازار خودرو و بازار ارز پیشنهاد می شود هر چند باید ریسکهای آن را به جان بخرید. سرمایه گذاری در طلا نیز برای بلندمدت کم ریسک بوده و می تواند برای شما گزینه مناسبی باشد.

برچسب‌ها:

آخرین مطالب

جهت آشنایی با محصولات صنایع مفتولی توران گستر روی گروه مورد نظر کلیک کنید.

دسترسی سریع به دسته بندی‌ها

۰۲۱-۵۵۴۴۶۰۵۰

به مشاوره خرید احتیاج دارید؟

پس از ثبت اطلاعات، مشاوران توران گستر سریعاً با شما تماس خواهند گرفت.