فروش-توری-حصاری-و-فنس-باغی
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳

رکورد قیمتی جدید فولاد و افزایش قیمت میلگرد

قیمت-میلگرد

چکیده مطلب:

با آغاز نوسانات ارزی، بازار زنجیره فولاد نیز تحت ‌تاثیر قرار گرفته است، به طوری که قیمت همه حلقه ‌‌‌های زنجیره فولاد روند افزایشی داشته و از این ‌رو کاهش عرضه‌‌‌ها در بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران رخ داده است.

با آغاز نوسانات ارزی، بازار زنجیره فولاد نیز تحت ‌تاثیر قرار گرفته است، به طوری که قیمت همه حلقه ‌‌‌های زنجیره فولاد روند افزایشی داشته و از این ‌رو کاهش عرضه‌‌‌ها در بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران رخ داده است. فولاد رکورد قیمتی خود را در بازه زمانی ۳ ماه گذشته شکست و روند صعودی خود را در پیش گرفته است.

 

افزایش قیمت میلگرد با شروع بهمن ماه

بازار زنجیره فولاد ظرف یک ‌ماه اخیر با نوسانات قابل‌توجهی همراه بوده است و با آغاز نوسانات و اوج‌‌‌گیری نرخ ارز، قیمت هر کیلوگرم شمش نیز در کانال صعودی قرار گرفت که از طرفی افزایش نرخ ارز به نفع نوردکاران است و موجب رشد قیمت میلگرد در بازار می‌شود. از این‌رو با وجود افزایش قیمت شمش میزان تقاضا برای این محصول نسبت به هفته‌‌‌های گذشته افزایشی شد، به طوری که در روز معاملاتی ۲۵دی‌ ماه پنجاه و سه ‌درصد عرضه‌‌‌ها مورد معامله قرار گرفت.

در پی رشد نرخ ارز، قیمت‌‌‌ شمش نیز افزایشی شد، اما این روند میزان عرضه را در رینگ فیزیکی بورس‌کالا کاهشی کرد. از طرفی کارخانه‌‌‌ها و واحدهای تولیدی شمش درگیر سفارش‌‌‌های صادراتی هستند و با توجه به رفع تعهداتی که هفته‌‌‌های گذشته با عرضه در بازار فیزیکی انجام دادند، در حال حاضر محصول تولیدی خود را روانه بازارهای بین‌المللی می‌کنند. همچنین سرانجام نامعلوم موضوع لغو عوارض صادراتی موجب شده است تا تولیدکننده‌‌‌ها دست نگه دارند و از عرضه محصول خود در رینگ صنعتی و معدنی بورس‌کالای ایران خودداری کنند.

 

‌۹۴ درصد عرضه ها به فروش رفت

بررسی معاملات بازار فیزیکی شمش فولاد در اولین هفته بهمن نشان می‌دهد که نسبت حجم معاملات به عرضه این محصول از ۵۳‌ درصد در آخرین هفته دی‌ماه به   ۹۴‌درصد افزایش داشته است که ۴۱‌واحد درصد رشد را گزارش می‌کند. این در حالی است ‌‌‌که حجم عرضه این محصول میانی فولادی در روز ۲بهمن‌ماه نسبت به ۲۵دی‌ماه، ۵۰‌درصد کاهش نشان می‌دهد. بررسی معاملات روز دوشنبه ۲ بهمن‌ماه نشان می‌دهد که بورس‌کالا میزبان عرضه بیش از ۱۰۷‌هزار و ۲۳۵تن شمش بود که با توجه به تقاضای ۱.۸برابری حدود ۹۴‌درصد از عرضه‌‌‌ها مورد معامله قرار گرفت. قیمت میانگین موزون شمش در معاملات روز دوشنبه ۲ بهمن‌ماه ۱۹‌هزار و ۲۱۲تومان به ازای هر کیلوگرم بود که افزایش ۰.۵درصدی را نسبت به هفته گذشته گزارش می‌کند. همچنین بررسی رینگ فیزیکی نشان می‌دهد که میزان عرضه و معاملات در روز ۲بهمن‌ماه نسبت به هفته پیشین به ترتیب ۵۰‌درصد و ۱۳‌درصد کاهش داشته‌‌‌ است. قیمت پایه تعیین‌شده برای عرضه‌‌‌های شمش روز ۲بهمن‌ماه در بازه ۱۸‌هزار و ۲۰۰تومان تا ۱۹‌هزار و ۱۴۳تومان به ازای هر کیلوگرم تعیین شد.

 

منبع : دنیای معدن

 

 

برچسب‌ها:

آخرین مطالب

جهت آشنایی با محصولات صنایع مفتولی توران گستر روی گروه مورد نظر کلیک کنید.

دسترسی سریع به دسته بندی‌ها

۰۲۱-۵۵۴۴۶۰۵۰

به مشاوره خرید احتیاج دارید؟

پس از ثبت اطلاعات، مشاوران توران گستر سریعاً با شما تماس خواهند گرفت.