فروش-توری-حصاری-و-فنس-باغی
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳

کمبود و قطعی برق در تابستان، یکی از مشکلات اصلی صنعت فولاد کشور!

مشکلات-صنعت-فولاد

چکیده مطلب:

با توجه به مصاحبه های انجمن های صنعتی در کشور، قطعی های هفتگی برق و قبوض نجومی برق، یکی از اصلی ترین مشکلات صنایع مختلف از جمله صنعت فولاد کشور می باشد. با توجه به افزایش نرخ بهای برق در آذر ماه سال 1402 در اردیبهشت سال جاری نیز افزایش دو برابری در بهای برق را نیز شاهد بودیم.

با توجه به مصاحبه های انجمن های صنعتی در کشور، قطعی های هفتگی برق و قبوض نجومی برق، یکی از اصلی ترین مشکلات صنایع مختلف از جمله صنعت فولاد کشور می باشد. با توجه به افزایش نرخ بهای برق در آذر ماه سال ۱۴۰۲ در اردیبهشت سال جاری نیز افزایش دو برابری در بهای برق را نیز شاهد بودیم.

از مهم ترین صنایع فعال در کشور می توان به صنعت فولاد اشاره کرد. این صنعت همواره با چالش های فراوان همراه بوده است. قصد داریم در این مطلب به طور مختصر به چالش ها و راه حل های موجود برای رفع مشکلات تولید و عرضه محصول به خصوص صادرات و رقابت در بازارهای جهانی در این صنعت اشاره ای داشته باشیم.

طی سال های گذشته با توجه به گرم تر شدن کره ی زمین، کشور ما نیز با افزایش دما در فصل های گرم همراه بوده است. با افزایش دما مصرف برق لوازم سرمایشی در کشور به بالاترین حد خود در ساعات پیک مصرف می رسد. البته ناگفته نماند که افزایش جمعیت و افزایش سیستم های سرمایشی هم هر ساله در حال رشد است. متاسفانه کمبود برق در کشور موجب شد که برق شهرک های صنعتی در کشور به طور منظم و برنامه ریزی شده طی ساعاتی در هفته قطع شود که همین سیاست موجب تضعیف صنعت فولاد بخش خصوصی شده است. بخش خصوصی صنایع مختلف در کشور درخواست حمایت دولت را دارند. افزایش بهای برق صنعتی هم نیز به کمک قطعی برق آمده و موجب نارضایتی کسب کار های کوچک و بزرگ خصوصی شده است.

حال با توجه به تحریم های صادراتی در صنعت فولاد و دیگر صنایع همه ی فعالین و انجمن های اقتصادی در کشور انتظار دارند که دولت با افزایش پالایشگاه های برق جهت رفع قطعی، ثبات قیمتی دلار و رفع تحریم های بین المللی حمایت خود را از صنایع نشان دهد.

به طور کلی با بیانی بهتر در حال حاضر برای مدیریت ناترازی مصرف برق، برق بسیاری از صنایع گوناگون قطع می شود. با گذر زمان با کاهش تولید، رکود و تورم رشد چشمگیری پیدا خواهد کرد و واردات هم که از آن به عنوان ضربه آخر به صنایع داخلی یاد می شود اتفاق می افتد.

 

افزایش قیمت محصولات فولادی

اصناف مختلف صنعت فولاد با توجه به وضعیت فعلی عنوان کرده اند که پیش بینی می شود در سال جاری در ماه های مرداد و شهریور شاهد افزایش تمامی محصولات فولادی باشیم. این اظهار نظرها موجب شده برخی فعالان بازار فولاد، محصولاتی از جمله میلگرد و شمش را خریداری کنند تا پس از افزایش قیمت، طی یک یا دو ماه آتی با سود بسیار بیشتری به فروش برسانند.

 

نتیجه گیری

با توجه با اینکه اکثریت مقاطع فولادی در کشور تولید می شود، ظرفیت صادرات هم وجود دارد و از طرفی تقاضا هم وجود دارد انتظار می رود  برای صنعت فولاد کشور نسخه ای کارآمد پیچیده شود تا فعالین خصوصی صنعت فولاد هم توان رقابت در بازارهای جهانی را داشته باشند.

برچسب‌ها:

آخرین مطالب

جهت آشنایی با محصولات صنایع مفتولی توران گستر روی گروه مورد نظر کلیک کنید.

دسترسی سریع به دسته بندی‌ها

۰۲۱-۵۵۴۴۶۰۵۰

به مشاوره خرید احتیاج دارید؟

پس از ثبت اطلاعات، مشاوران توران گستر سریعاً با شما تماس خواهند گرفت.