فروش-توری-حصاری-و-فنس-باغی
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳

از خبرسازترین وعده های انتخاباتی، واگذاری 200 متر زمین رایگان به هر شهروند ایرانی!

واگذاری-زمین

چکیده مطلب:

در انتخابات ریاست جمهوری دوره چهاردهم تعدادی از کاندیدها به موضوع ساخت و ساز مسکن جهت بهبود شرایط مسکن و ازدواج مطرح کردند، صحبت از واگذاری زمین رایگان 200 متری به سرپرستان خانوار از سوی دولت منتخب مردم شده است. این صحبت ها باعث واکنش بسیاری از کارشناسان حوزه ساخت و ساز و مسکن شده است.

در انتخابات ریاست جمهوری دوره چهاردهم تعدادی از کاندیدها به موضوع ساخت و ساز مسکن جهت بهبود شرایط مسکن و ازدواج مطرح کردند، صحبت از واگذاری زمین رایگان ۲۰۰ متری به سرپرستان خانوار از سوی دولت منتخب مردم شده است. این صحبت ها باعث واکنش بسیاری از کارشناسان حوزه ساخت و ساز و مسکن شده است. اکثریت کارشناسان عنوان کرده اند با وجود چالش های موجود در مورد کمبود زمین مسکونی و قابل ساخت و ساز، صحبت های پیرامون این موضوع با شرایط فعلی تناقض های زیادی دارد.

 

نگاهی به مساحت شهر های کشور و بررسی وعده های کاندیدهای محترم ریاست جمهوری

با توجه به مساحت کشورمان ایران، پیشنهاد واگذاری زمین به هر نفر را ممکن می کند. با احتساب کل جمعیت ایران ۱/۰ درصد زمین های ایران توسط دولت به مردم واگذار می شود. عدد دقیق تر با محاسبه ۱/۰ درصد زمین های کشور، به هر سرپرست خانوار ایرانی ۱۹۶ متر زمین واگذار می شود. کارشناسان عنوان کرده اند تقریبا نیمی از واحد های مسکونی در شهر تهران استیجاری در اختیار شهروندان قرار دارد. علت اصلی را هم می توان افزایش قیمت ناشی از احتکار زمین و زمین خواری عنوان کرد.

 

احتکار زمین اصلی ترین چالش این پیشنهاد

به گفته کارشناسان و انبوه سازان بازار ساخت و ساز، چالش ها و کمبود های موجود در حوزه ساخت و ساز عمدی تلقی می شود زیرا واگذاری و عرضه زمین برای ساخت و ساز با محدودیت های غیرقابل حل مواجه است.

بسیاری از زمین داران، نهادها و بانک ها و … زمین های مناسب برای ساخت و ساز را در اختیار دارند و به مرور زمان احتکار سهوی یا عمدی باعث عدم عرضه و فروش این زمین ها به انبوه سازان و سازندگان شده است.

نتیجه ی مطالب گفته شده این است که منجر به کمبود صوری زمین مسکونی می شوند ارزش واحد های مسکونی و زمین ها با رشدی باورنکردنی همراه است و قشر اکثریت مردم که صرفا فقط جز طبقه ی ضعیف اقتصادی قلمداد می شوند با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم میکنند. البته در دولت سیزدهم تلاش هایی مبنی بر حل مشکلات صورت گرفت که با عدم همکاری اکثریت بانک ها همراه شد و نتیجه ی دلخواه حاصل نگردید. با همکاری دولت و دستگاه های مربوطه، پیگیری های مداوم می توان امید داشت که موضوع مسکن که رکن اصلی ایجاد خانواده نامیده می شود شرایطی مطلوب پیدا کند.

 

 

 

 

برچسب‌ها:

آخرین مطالب

جهت آشنایی با محصولات صنایع مفتولی توران گستر روی گروه مورد نظر کلیک کنید.

دسترسی سریع به دسته بندی‌ها

۰۲۱-۵۵۴۴۶۰۵۰

به مشاوره خرید احتیاج دارید؟

پس از ثبت اطلاعات، مشاوران توران گستر سریعاً با شما تماس خواهند گرفت.